Salata – Meze Tarifleri

15
Ara

Yerelmalı Cibez Salatası

Malzemeleri:

2 adet iri yerelması

500 gram cibez

10-15 adet siyah köy zeytini

1 tatlı kaşığı limon kabuğu rendesi

1 adet limon

1 kahve fincanı zeytinyağı

1 adet kırmızı turp

1 tatlı kaşığı tuz

cibes-salatasi

Yapılışı:

1. Yerelmalarını sirkeli tuzlu suda yarım saat bekletin. Kağıt gibi ince ince dilimleyin. Gene sirkeli tuzlu suda bekletin.
2. Cibezleri ayıklayın. Dip kısımlarına yaklaşık 1 santim derinliğinde artı şeklinde yarık açın. İyice yıkayın. Harlı ateşte kaynayan tuzlu bol suda yumuşayıp diri kalacak şekilde haşlayın. Sulu sulu kaba çıkarın. Üzerine bir kepçe haşlama suyu gezdirip ılınmaya bırakın.
3. Dört kişiye yetecek miktarda cibezi salata servis kabına koyun. Üzerine yer elmalarını, zeytinleri, limon kabuğu rendesi ve suyunu, zeytinyağını, tuzu gezdirip karıştırın. En son üstüne turbun kırmızı kabuğunu rendeleyin.

Categories : Salata - Meze Tarifleri
15
Ara

Bıyık Salatası

Hani şu yabani bezelyenin körpe filizlerinin uçlarında kıvrım kıvrım sicim gibi uzantıları var ya, işte o. Bıyık diyorlar ve salatasını yapıyorlar Ege’de. Tabii yabani bezelyenin uçları taze yaprakları ile birlikte toplanıyor. Rumca adı ise “popules”. Ayvalık’ta bu adla tanınıyor. Ege’de yaygın bir ot ve çiğden salatası çok kolay. Bıyıkları alıyorsunuz. Tuzlu sirkeli suda bekletiyorsunuz. Güzelce yıkıyorsunuz. Tabağa koyuyorsunuz. Zeytinyağı, tuz, limon gezdiriyorsunuz. Al sana hazır şipşak bir salata. Ama aşağıda verilen tarife bir renk katalım istedik. Çilek ve peynir ekledik. Çok hoş oldu.

Malzemeleri:

4 kase bıyık (yabani bezelye filizi)

12 adet çilek (iri)

1 su bardağı küp küp doğranmış gravyer peyniri

1 kahve fincanı zeytinyağı

1/2 adet limon

1 tatlı kaşığı pul biber

1 tatlı kaşığı tuz

bıyık salatası
Yapılışı:

1. Bıyıkları tuzlu sirkeli suda bekletin. İyice yıkayıp süzün. Geniş bir salata kabına koyun.
2. Çilekleri yıkayıp enlemesine daire şeklinde doğrayın. Bıyıkların üzerine serpiştirin.
3. Salataya gravyer peynirini ekleyin. Zeytinyağı, tuz, limon suyu gezdirip harmanlayın. Pul biberi serpiştirip servis yapın.

Categories : Salata - Meze Tarifleri
6
Ara

fırınlanmış limonFırınlanmış Amalfi Limonları

Amalfi kıyılarında limon bolluğu olduğu için yerel halkın yaz sonuna dek onlardan bıkmış olduğunu tahmin edebilirsiniz! Limonlarını kullanmak için yeni ve lezzetli yeni ve lezzetli yollar makbule geçtiğinden bu tarifi yapmayı deneyin. Limon kabuğunu yemiyorsunuz, sadece mozzarella peynirine tat vermek için kullanıyorsunuz. Elbette bu tarifi harika Amalfi limonuyla yapmak en güzeli ama büyük ve tercihen organik limonlar da aynı tadı verecektir. Hazırladığınızda antipasti olarak ya da tat duyularını açmak için başlangıçla birlikte servis edebilirsiniz.

Minori’deyken bunlardan yaklaşık 40 adet yaptım ve çok rahat yedim.

Malzemeleri: - 2 büyük limon, kabukları soyulmamış
- 1 ya da 2 x 150 gram huffalo mozzarella topu,
- 0.5 cm’lik kalın parçalara bölünmüş
- 4 taze fesleğen yaprağı
- 2 ançüez fileto
- 2 olgun çeri domates, ikiye bölünmüş
- tuz ve taze çekilmiş karabiber
isteğe bağlı: 1 kuru acı kırmızı biber, ufalanmış

Yapılışı: Fırınınızı önceden 200 dereceye ayarlayın. Uçlarını kesip attığınız limonları çapraz olarak ikiye bölün, bu size 4 adet 2.5 cm’lik kalın kesitler verecektir. Yandaki fotoğrafa bakarak ne dediğimi daha iyi anlayabilirsiniz. Şimdi, küçük bir bıçak kullanarak limonun etli kısmını geride 4 yuvarlak kabuk kalacak şekilde ayırın. Esasen yapacağımız şey fırında pişerken limon tadım emmesi için mozzarellayı kabukların içine koyarak tadandırmak olacak.

Pişerken mozzarella eriyecek ve sızacak. İtalya’da her birinin altına bir limon yaprağı konarak her şeyin yerli yerinde kalması sağlanır ama yağ geçirmez kâğıt kullanarak da aynı şeyi yapabilirsiniz. O yüzden kesme tahtasının üzerine bir adet kare şeklinde yağ geçirmez kâğıt parçası ya da limon yaprağı yerleştirip üzerine limon kabuğu ‘tekerleklerinden’ bir tanesini koyun. İçine sığacak büyüklükle bir mozzarella parçası kesip yerleştirin, sonra da üzerine bir fesleğen yaprağı, yarım ançüez fileto ve yarım kiraz domates koyup tuz ve continue..

Categories : Salata - Meze Tarifleri