Dolma & Sarma Tarifleri

1
Ara

Kabak Dolması

Malzemeleri:

6 adet kabak

6 kahve fincanı ince bulgur

1 çay bardağı kıyma

1 adet soğan

5 diş sarımsak

Kırmızıbiber, karabiber

1/2 yemek kaşığı biber salçası

1/2 yemek kaşığı domates salçası

2 kahve fincanı zeytinyağı

Tuz

kabak dolması
Yapılışı: Kabaklar yıkanıp (boyları uzunsa ortalarından ikiye kesilir) oyulur. Oyulduktan sonra içleri bir kere
daha yıkanıp ters çevrilerek süzülmeye bırakılır. Diğer yanda soğan ve sarımsaklar soyulup çok ince kıyılır. Kıyma bulgur, salça, tuz, zeytinyağı ve baharatlarla birlikte karıştırılır. Elde edilen iç malzeme ile oyulan kabaklar doldurulur. Kabakların üzerine dilenirse domates ya da soğandan kapak yapılarak kapatılır. Tencereye yerleştirilen dolmaların etrafına zeytinyağı gezdirilir. Dolmalar yeteri kadar kaynar su ile hafif ateşte pişmeye bırakılır. Ilık olarak yanında kaşık salata ya da cacık ile servis edilir.

Categories : Dolma & Sarma Tarifleri
24
Şub

işkembe dolmasıİşkembe Dolması( Karın Dolması)
Malzemeleri: 250 gram pirinç,
3 adet işkembe
250 gram dana kıyma,
2 yemek kaşığı Biber salçası,
Yeteri kadar Tuz,
Yeteri kadar Karabiber.

Yapılışı: Kıyma, pirinç, tuz, karabiber ve salça konarak karıştırılır. Diğer yandan karın el büyüklüğünde parçalara ayrılır sıcak suya atılır ve üzerinde biriken kefi alınır. Yıkanarak hazırlanan iç bu parçalara yani karnın içine doldurulur. İplikle karınların içi dikilir. Büyük bir tencereye su konur, tuz atılır ve kaynarken doldurulmuş karınların içine atılır. Öylece pişirilir.

İzmir taraflarında kıyma yerine kara ciğer doğranır. Fakat ben her zaman kıymayı tercih ediyorum. Doldurulan ve pişen işkembeler yağda kızartılır.  Daha sonra servis edilir. Afiyet olsun.

 

 

 

 

Categories : Dolma & Sarma Tarifleri